Stacks Image 178

TIPY NA VÝLETY

Několik tipů na výlety po ostrově São Miguel

Ostrov São Miguel, krom koupání v oceánu a koupání v horkých pramenech, nabízí i spoustu zajímavých míst k návštěvě. V první řadě jsou to vyhlídky, které jsou po celém ostově, a to jak na pobřeží tak i ve vnitrozemí. Na většině z nich jsou pikniková místa s grily, u větších i s tekoucí vodou a záchody. Několik Vám jich na tomto webu představím.

Krom vyhlídek je spousta dalších míst, které stojí za návštěvu. Uvádím pouze místa, která jsem navštívil a většinu opakovaně. Tak se na to kouknem.

Stacks Image 619

Vyhlídky na pobřeží

Pobřeží ostrova São Miguel je mnoho krásných, dobře dostupných a často i vybavených vyhlídek. Místní je využívají k piknikům, rodinným i firemním setkáním a oslavě svátků. Turisti mohou těžit z krásných vyhlídek na ostrov a oceán, a tichým hezkých míst na zastávku, odpočinek či občerstvení, třeba i s grilováním.

Stacks Image 634

Vyhlídky ve vnitrozemí

Také ve vnitrozemí ostrova São Miguel lze cestovat po velkém množství zajímavých vyhlídek. Většinou se nacházejí na vysokých okrajích četných calder a poskytují výhled jak na jezera uvnitř calder, tak na okolí. Z některých míst lze vidět na severní i jižní pobřeží neb i na celou jednu polovinu ostrova. Výhled bývá závislý na počasí a vyplatí se cestu naplánovat podle počasí, kdy nejsou nízké mraky. Ovšem i výhled zahalený převalujícími se mraky s občasným prosvitnutím části výhledu či slunce má svou romantiku.

Stacks Image 648

Zahrady a spol.

Všude po ostrově jsou přístupné různé botanické zahrady. Návštěvu je však dobré plánovat dopoledne nebo brzy po obědě, jelikož často zavírají brzy. U některých jako třeba v Achada Nordeste lze najít i vodopád nebo soustavu vodních mlýnů. Návštěvu Achada Nordeste doporučuji a to s větší časovou rezervou. Je to romantické místo s příjemným posezením a příjemnými výhledy. Tato zahrada je přístupná volně. Parkovou úpravu lze vidět na většině míst, kam jezdí turisti nebo místní na rodinná setkání či grilování a oslavy svátků.

Ve městě Furnas je krásná botanická zahrada Terra Nostra s termálním koupáním ve velkém dobovém bazénu s chrliči horké termální vody a dvěma jakuzzi, spousta rostli a romantických zákoutí, včetně umělé jeskyně a vodních kanálů a taky části se zvířecími sochami, kterou jsme poprvé hledali a minuli jen o fous. U tohoto koutku je altán kde lze využít jeho akustiky k šeptání tajných vzkazů. Na tuto zahradu si vyhraďte klidně den je rozhlehlá a koupání je moc fajn.

Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões (Achada Nordeste)

Centro de Interpretação Ambiental da Caldeira Velha (s termálním koupáním)

Stacks Image 636

Čajové plantáže a ananasová farma

Na ostrově São Miguel jsou dvě veřejně přístupné čajové plantáže, jediné v Evropě (no jo no Azory patří k Portugalsku). Na obou plantážích je prostor s čajem zdarma. První a mnou oblíbenější je čajová plantáž v Porto Formosso. Je zde malé parkoviště a útulné místo, kde Vás posadí a naservírují jeden ze svých čajů. Zapomeňte, že si jen skočíte koupit čaj. Obsluha - velmi milá obsluha - nás nekompromisně posadila a naservírovala šálek čaje. Je tma fajn.

Letos jsme byli také na bezplatné komentované prohlídce ve výrobě (portugalština nebo angličtina). Čich si při této prohlídce přijde na své, krásně to tam voní čajem. Volne se lze také projít zahradou a především plantážemi.

Druhou je Chá Gorreana, kousek na východ od Porto Formosso. Tato čajová plantáž je mnohem větší, ale i zde je výroba přístupná, stejně jako plantáže skrz které vede trek. Uvnitř jsou na více místech k dispozici várnice a konvice s dvěma druhy čajů. Je to forma nekonečného nápoje, ovšem zdarma. Je zde prostor k posezení nebo si lze čaj vzít na prohlídku. V této výrobně se čaj balí také do čajových sáčků a tuto výrobu si lze také krom jiného prohlédnout z blízka.

V městě São Roque ananasová farma

Stacks Image 644

Furnas a okolí

U jezera Lagoa das Furnas je Fumarolas da Lagoa das Furnas, kde se v jámách se sálajícím sopečným teplem vaří tradiční jídlo Cozido, směs zeleniny, masa a klobás. Je to turistická atrakce kdy se hrnce v hadrech ukládají do jam a zahrabávají a po uvaření zase vykopávají a vytahují. Je zde hezký výhled na vařící se vodu a bahno z podzemní sopečné činnosti. Vjezd na parkoviště je placený.

Ve městě Furnas, kousek od předchozího místa je Caldeiras das Furnas s calderami s vařícím se bahnem a vodou, a neustále soupající párou. Toto místo je fotogenické. Hned vedle je neplacené parkoviště s přilehlým občerstvením, kde si můžeze koupit kukuřici nebo kaštany vařené v pytlích v jedné z calder s vřící vodou.

V centru města je zajímavost, dům otočený na střechu, krásná botanická zahrada Terra Nostra s termálním koupáním nebo termální koupání Poça da Dona Beija, oboje se vstupným. Nebo hned vedle Terra Nostra u parkoviště jsou volně přístupné body s termální vodou, tak akorát na vykoupání nohou.

Stacks Image 642

Sete Cidades

Kolem jezer v Sete Cidades jsou příjemné procházky, za pozornost stojí i most vedoucí na spoji obou jezer. Kousek od centra města Sete Cidades je příjemné piknikové místo s přilehlým vyvažovacím kanálem Túnel. Jedná se opravdu o tunel horami z caldery, který lze projít na druhý konec k pobřeží. Tunel je volně přístupný, ale budete potřebovat pevné boty a baterku. Tento trek sem zatím neabsolvoval, protože jsem na to přišel až po příjezdu. Když jsem byl přímo u tunelu nenapadlo men že jej lze projít skrz. Mimochodem v náhonu do tohoto tunelu lze nalézt minimálně dva druhy raků a v hojném množství - čistá voda tedy zaručena.

Stacks Image 640

Ribeira Grande

Ve druhém největším městě na ostrově São Miguel v Ribeira Grande naleznete krom koupání také velmi hezké náměstí s radnicí a přilehlým parkem s vodopádem, kde se často konají místní slavnosti. Je to dobré místo na odpočinek s výhledem na starý most (podobný lze nalézt ještě ve městě Nordeste.

Stacks Image 638

Ponta Delgada

Celé město stojí za prohlídku. Nábřeží u přístavu, které vede od pevnosti s vojenským muzeem, marinou a přístavem, kde v sezóně a s trochou štěstí lze vidět obří zábavní lodě. Zde také naleznete kanceláře společností, které nabízejí zážitkové výlety – pozorování velryb a delfínů, potápění, výlety na čtyřkolkách či Jeepy. Hned vedle přístavu je koupaliště a pokračuje dál přístavem a dalšími agenturami nabízející potápění a další atrakce na oceánu a vnitrozemí. Dále se dostanete procházkou do části São Roque.

Pokud se obrátíte směrem do města, stojí za prohlídku námeští se starou vstupní branou, přístav byl kdysi až u této brány a ta tak byla opravdovým vstupem do města. Dnes je přístav posunut a vzniklo zde náměstí. Při pohledu od přístavu je vlevo malé náměstí s radnicí. V radnici je přístupná stará věž – vstup je z pravého boku radnice malými dveřmi a je zdarma. Výstup a rzhled stojí za tu námahu. Ovšem poslední úsek je opravdu úzkým točitým schodištěm a světším batohem na zádech nebo na břiše, je trochu komplikovaný a může vést až ke zesměšnění jedince.

V Ponta Delgada je kousek od centra s bránou několik krásných zahrad. Osobně jsme navštívili jen volně přístupnou zahradu Jardim António Borges, s obrovským fikusem s velkým kořenovým valem nad zemí. Skvělé a oblíbené místo pro fotografování se v obřích kořenech. Celý park je propleten romantickými místy včerně schodů, mostků, oken a podzemí. Děti se tu vyřádí. V parku je také dětské hřiště a občerstvení se záchody. Hned vedle parku u dolní brány je velké neplacené parkoviště ze záchody, případně se dá parkovat u horní brány přes silnici.

V horní části Ponta Delgada, hned u hlavní silnice z letiště, je přístupné podzemí Gruta do Carvão. Pěšky je to z centra opravdu "z ruky", doporučuji zajet autem. Doporučuji návštěvu. Prohlídky jsou v portugalštině a angličtině a sestávají z videoprojekce s historií a odborným výkladem a z návštěvy dvou částí podzemních sopečných tunelů. Pro otrlé a odvážné lze objednat velký trek běžně nepřístupnou částí tohoto podzemí. Parkovat lze přímo na cestě u Gruta do Carvão.

V Ponta Delgada je velké množství dalších míst, která jsem bohužel z časových důvodů nemohl navštívit. Takže zase při další návštěvě.

KONTAKT


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák

Vítejte na webových stránkách o ostrově São Miguel, patřící do skupiny Azorské ostrovy. Fotografie, postřehy a informace z mých několika cest po tomto úžasném ostrově. Stránky jsou stále ve výstavbě.