Stacks Image 178

TIPY NA KOUPÁNÍ

Stacks Image 791

Ostrov Vila Franca do Campo.

Stacks Image 789

Koupání na ostrově, pohled z vyhlídky.

Stacks Image 769
Stacks Image 793

Pláž i se zázemím.

Stacks Image 795

Útesy uprostřed pláže jsou současně chráněným hnízdištěm.

Stacks Image 763

Koupání v oceánu kus od ostrova. V tomto místě byla hloubka 220 m.

Vila Franca do Campo

V městě Vila Franca do Campo jsou hned dvě místa. Prvním a dostupným pouze po zakoupení vstupenky a vystání dvou front (pokud jste v hotelu, zkuste zda hotel neposkytuje rezervace, pak máte přednostní vstup) je ostrov Vila Franca do Campo. Vyplní se být u pokladny hned ráno, protože fronty rychle narůstá a není se kde schovat před sluncem. Místo je vhodné pro klidné koupání a šnorchlování, i když zde nečekejte pestrost tvorů jako někde v Egyptě, a zajímavostí je zde podzemní propojení s okolním oceánem podvodním tunelem, který poskytuje spoustu zábavy hlavně dětem. Jistým bonusem je i krátká cesta lodí z přístavu na ostrov a zpět.

Druhým místem je krásná menší pláž s útesem uprostřed, skvělým zázemím a občerstvením, hned vedle mariiny. Navíc je hned u pláže prostorné bezplatné parkoviště. Dříve hned za pláží fungoval akvapark. Nám se povedlo dorazit těsně po jeho zavření na konci sezóny a bohužel to byla i poslední možnost jej navštívit, to bylo v roce 2017. Akvapark je v současnosti zavřený, v roce 2020 se začala rekonstrukce, ale nikde jsem žádné další zprávy neobjevil. Hned vedle pláže leží nově zrekonstruovaný Aquapark s pěti bazény a několika tobogány a skluzavkami. Je dostupný od 15. července 2022 a vstupné stojí pro dva dospělé (neresidenty) a dvě děti 60 EURO.

Ale je tu i možnost třetí, a to pronajmout si loď a jet se vykoupat dále od ostrova nebo se lodí podívat na jinak nedostupná místa ke koupání a to i s termálně ohřátou vodou.

Stacks Image 785

Pláž Santa Bárbara v létě.

Stacks Image 781

Pláž Santa Bárbara v prosinci 2016.

Stacks Image 783

Santa Bárbara při západu slunce.

Santa Bárbara

Kousek od města Ribeira Grande na severu ostrova leží největší pláž na São Miguel, pláž Santa Bárbara. I u této pláže je prostorné bezplatné parkoviště a příjemné zázemí pro převlečení a sprchování.

Tato pláž je extra oblíbená surfaři, kteří zde jsou nejspíše celou sezónu. Nám se poštěstilo být na pláži i večer a potkat tam řadu rybářů, chytající na svítící návnady.

Pláž Santa Bárbara byla při každé naší návštěvě zcela jiná. Neustále se mění během celého roku. Na není vzdálenější části je resort, který poskytuje ubytování a školu surfování nejen pro surfaře. Rozhodně stojí za to si jí celou projít.

Stacks Image 765

Pláž s černým pískem, pohled k Mosteiros.

Stacks Image 767

Za útesy vpravo je malá písčitá pláž, chráněná pruhy "dračích zubů".

Stacks Image 777

Termální koupání, pokud trefíte správný čas.

Černá pláž a další místa v Mosteiros

V Mosteiros jsou ke koupání tři zajímavá místa. Parkování je na všech omezené, ale zdarma. Všude lze využít zázemí šatny, záchodu a tekoucí vody.

Na první pohled pláž s černým pískem, je ve skutečnosti při bližším pohledu tvořená zrníčky mnohobarevného písku a lávového kamene. Vstup do vody je prudký, přes kameny, ale poskytuje jeden z nejhezčích výhledů na pláži. Pláž je také velmi malá a často upravovaná.

Druhým místem je pobřeží z lávového kamene z vymletými jezírky, kde je za vhodné doby (nám se to vychytat nepovedlo) užít si termálního koupání. Nicméně koupání zde je vždy fajn.

Třetím místem je malá pláž hned vedle, která je zajímavá útesy ve tvaru dračích zubů, které chrání pláž před vlnami.

Stacks Image 761

Koupaliště v Nordeste

Kousek od města Nordeste - nevýchodnější části ostrova - je udržované koupaliště s možností vstupu do oceánu. Ke koupališti se dostanete autem po prudké jednodproudové silnici a semaforem. Dole je k dispozici dostatečně místa k parkování, ze kterého je to kousek po rovině přimo k bazénu a zázemí. Z mého pohledu je to fajn při cestování v horkých dnech, kdy se chcete svlažit (na východní části ostrova totiž nejsou pláže) a oceán je bouřlivější. Pro odvážnější plavce je zde i vstup do oceánu. Vstup ani parkování se zde neplatí.

Stacks Image 756

Pláž Moinhos

Ve vesničce Moinhos je malá a velmi pěkná pláž se zázemím a restaurací přímo u pláže. Parkoviště je na horním okraji vesnice a je nutno na pláž dojít skrz vesnici. Přístup je obtížnější přes prudké úzké silničky, tak jak to na ostrově bývá, ale návštěva za to stojí. Nad pláží je soustava starých vodních mlýnů, které dnes prozrazují už jen zachovalé náhony.

Stacks Image 752
Stacks Image 750

Koupaliště a pláže v Ribeira Grande

Přímo v městě Ribeira Grande můžete navštívit placené koupaliště s velkým bazénem, skokanským bazénem a dětským brouzdalištěm. Vstupné bylo na velmi příjemné výši (velmi levné), ale zázemí je tu opravdu dobré. Výhodou je také malá pláž hned vedle bazénů, takže můžete volit koupání snadno dle svých preferencí. U koupaliště je velké parkoviště, případně se dá parkovat nedaleko na dalších parkovacích místech. Jen si dejte pozor, kde se platí a kde je zdarma. V Ribeira Grande chytit pokutu není zrovna těžké.

Vedle koupaliště je také větší písčitá pláž, ale nikdy jsem tam neviděl se někoho koupat.

Stacks Image 742
Stacks Image 744
Stacks Image 747

Pláž Milicias v pravé části snímku.

Stacks Image 758

Podvečerní koupání na pláži Pópulo.

Tři pláže v São Roque

Jedno z nejlepších míst ke koupání jsou tři pláže v těsné blízkosti vedle sebe. Směrem od Ponta Delgada je nejmenší z nich, pláž Pequena de São Roque, ležící pod dohledem kostela, který se nad ni tyčí z ma vysoké zdi. I přes svou polohu, v těsném sousedství velmi používané silnice, jde o nejromantičtěší pláž na ostrově. Bohužel se zde velmi špatně parkuje. Parkoviště u kostela je miniaturní a tak nezbývá než využít přilehlých ulic. Zázemí sestává jen ve venkovní sprše a oplachu nohou na úrovni chodníku.

Kousek vedle je největší z nich, pláž Milicias. Parkování zde je možné na menším parkovišti a nebo o kus dále na velkém parkovišti, které leží mezi touto a další menší pláží Pópulo. Je zde dobré zázemí a pláž má pozvolný sestup.

Třetí pláž, zmíněná Pópulo je dostupná z velkého parkoviště či z malého na druhé straně pláže. Zázemí je zde také dobré a navíc i občerstvení. Koupání zde je skvělé a navíc snadno dostupné.

Mezi druhou a třetí pláží je krom parkoviště a útesů také neustále ubývající pozůstatek pevnosti.

Stacks Image 774

Nemám fotografii přímo koupaliště, ale zde je vidět uprostřed a na pravé straně snímku.

Koupaliště v Ponta Delgada

V hlavním městě Ponta Delgada, hned vedle přístavu je velké koupaliště s několika bazény. Podle obsazenosti je velmi oblíbené a výhodou může být jednoduchá dostupnost a výhled na přístav, včetně obřích zábavních lodí, které mají v Ponta Delgada často zastávku na cestě přes Atlantik.

Stacks Image 740

Pohled k nedalekému hotelu. Snímek je z prosince 2016.

Pláže u Água de Alto

Na cestě z Caloura do Vila Franca do Campo (po staré silnici podél pobřeží, což při výletování doporučuji) jsou hned dvě pláže vedle sebe. První je v cestě malá a pokud nebudete dávat pozor snadno přejedete vjezd na parkoviště a o kousek dál, za dalším záhybem, se otevře výhled na druhou, velkou, pláž, kde se parkuje podél silnice. Obě pláže jsou příjemné, a rádi se zdržíte. Pokud pojedete po nové rychlostní silnici je sjezd před Caloura a nebo až za plážemi a městečkem Água de Alto.

Stacks Image 738

Zarostlý břeh jezera.

Stacks Image 736

Kamenopísčitý řeh jezera.

Lagoa do Fogo - Zde ne!

Trochu zklamáním může být fakt, že Vás může lákat koupání na velkých plážích jezera Lagoa do Fogo. Sestup k jezeru a pak následný výstup je fyzicky náročný, ale bohužel odměna v podobě koupání je zde zakázána. Celé jezero Lagoa do Fogo je významným hnízdištěm různorodého ptactva a tak si zde maxímálně svlažíte nohy při procházce po pobřeží. Proto sem plánujte spíše fotografický výlet s dlouhým sklem pro fotografování ptáků. Nicméně sestup k jezeru je hezkým cílem výletu. A když budete mít štěstí budou nádherné výhledy na jezero nahoře i dole.

Stacks Image 733

Bohužel nemám snímky pláže. Rozbouřený oceán umožnil akorát procházku, a já nefotografoval.

Ribeira Quente - pláž Praia do Fogo

Menší pláž v Ribeira Quente, kam se dostanete jedinou cestou od města Furnas. Po cestě si užijete jediné tunely na ostrově, u kterých můžete navštívit jeden z nádherných vodopádů. Na pláž se dostanete projetím celého města, až na prostorné parkoviště. Zázemí je tu omezené, ale pláž je klidná, i díky tomu, že není nikde "po cestě" výletníkům.

Stacks Image 731

Pohled na bazén, pláž zde není vidět.

Povoação - pláž a bazén

V městě Povoação naleznete jednu z nejmenších pláží ostrova a nový bazén. Hned vedle parkoviště je také dětské hřiště. Bazén je placený, a celé místo poslouží k osvěžení při cestě kolem ostrova. U pláže stojí (v době naší poslední návštěvy již zavřená) restaurace. Na konci pláže je skála, kolem které je při odlivu možno projít dále po pobřeží.

Stacks Image 728

Faial da Terra - vodopád a koupaliště

Pokud navštívíte městečko Faial da Terra, k čemuž by Vás mohla dovést touha navštívit opuštěnou vesnici na městečkem, při cestě za koupáním ve vodopádu Salto do Prego, možná uvítáte osvěžení v malém upraveném koupališti na pobřeží.

Stacks Image 725

Jeden ze dvou vstupů, ten pohodlnější, bohužel za špatného počasí.

São Vincente Ferreira

Toto místo nabízí neobvyklé koupání, hned vedle dřívější továrny na zpracování ulovených velryb, ze které je tu několik pozůstatků. Jde o chráněný prostor u pobřeží, kde si užijete koupání v oceánu a přitom v bezpečí, s dvěma vstupy a dobrým zázemím i s parkovištěm. Nad koupalištěm je několik skvělých vyhlídek, které stojí za návštěvu.

Stacks Image 714

Velký bazén s chrliči (ty zde nejsou bohužel vidět)

Stacks Image 722

Terra Nostra - jedno z jakuzzi.

Stacks Image 801

Poça Dona Beiga - bohužel nemám lepší snímek, tak alespoň panorama.

Termální koupání ve Furnas

Město Furnas uvnitř ostrova je doslova lázeňským městem. Zdarma si můžete v praku smočit nohy v teplé termální vodě, ochutnat vícero z mnoha pramenů, rozsetých po městě a nebo využít placené koupání na dvou skvělých místech, které rozhodně při návštěvě nemiňte.

Prvním místem je botanická zahrada Terra Nostra, která nabízí zážitek v podobě velkého množství stromů a rostlin, upravených do různých celků a samozřejmě termální koupání ve velkém historickém bazénu s chrliči horké vody a strůvkem. A také dvě jakuzzy a dobré zázemí pro převlečení.

Druhým místem jsou termální lázně Poça da Dona Beiga, které mají otevírací dobu dlouho do noci a hodí se tak k zakončení cestovatelského dne k relaxaci. Naleznete zde čtyři bazény a možnost koupat se i v potoce s termální vodou. Jsou zde šatny, parkoviště (často plné) a obchod se suvenýry.

Stacks Image 712

Horní, chladný, bazén s vodopádem

Stacks Image 710

Původní bazén s horkou vodou. Již v roce 2019 byly přistavěny další níže, v té době ve výstavbě.

Termální koupání v Caldeira Velha

Při cestě z Ribeira Grande na vrchol Pico da Barrosa (nad jezerem Lagoa do Fogo) můžete zastavit v termálním koupališti Caldeira Velha. Vstup je placený. V současné chvíli je zde vybudováno velké parkoviště (což nebývalo a silnice bývala obsypána auty). Místo má dobré zázemí, dva termální bazény s neustále se obměňující vodou a také přírodní bazén s vodopádem. Tento je chladnější, ale o to pohádkovější. Také by tu měla být možnost menší botanické procházky, ale při našich návštěvách bylo vždy zavřeno. Nicméně koupání zde je více než dostatečným zážitkem.

Stacks Image 705
Stacks Image 707

Panoramatický pohled od oceánu.

Termální lázně Ferraria

Zde můžete navštívit placený bazén s termální vodou a dopřát si relaxaci s masáží atd. nebo o kousek dál si užít přírodní koupání i s vlnami. Útesy zde jsou velmi ostré a vyplatí se zouvat až u schůdků do vody. Ve vhodnou dobu si zde lze užít teplý proud z vyvěrajícího podvodního pramene. Parkování je zdarma a prostor je předimenzovaný možnostem místa.

Stacks Image 695

Jedna malá pláž na jižním pobřeží.

Stacks Image 699

Kamenitá pláž v Caloura.

Stacks Image 779

Koupaliště u mola v Caloura.

Ostatní místa ke koupání

Po celém pobřeží ostrova naleznete menší koupaliště s bazény, či se vstupy do oceánu a mini plážemi, například v městečku Maia. Často s místem k převlečení a záchody. Obvykle jsou však autem těžko či vůbec dostupné, a nejlepší volbou je zaparkovat někde v přilehlé vesnici a ke koupání dojít. V městečku Caloura je možno se vykoupat na kamenité pláži či o kus dál, pod útesem v bazénu, který je vystrčený do oceánu. Je zde i víc minipláží, které užívají jen místní, kteří o nich vědí a znají cestu.

KONTAKT


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák

Vítejte na webových stránkách o ostrově São Miguel, patřící do skupiny Azorské ostrovy. Fotografie, postřehy a informace z mých několika cest po tomto úžasném ostrově. Stránky jsou stále ve výstavbě.