Stacks Image 178

TIPY NA VÝLETY
VYHLÍDKY NA POBŘEŽÍ

Vyhlídky na pobřeží

Kolem celého pobřeží São Miguel je velké množství různě velkých a upravených vyhlídek. Místní se o vyhlídky dobře starají a velmi často je využívají k rodinným oslavám, setkáním, grilování. Pro turisty je to zase bod zájmu, rozhled na oceán i pobřeží ostrova, a hlavně místo pro odpočinek, zastavení či svačinu. Ryze praktické pak je, že na větších vyhlídkách jsou záchody a tekoucí voda.

Stacks Image 617

Zimní výhled od Forno da Cal na útes a nábřeží São Roque

Miradouro de Santa Iria

Jedna z nejznámějších vyhlídek, velmi dobře přístupá z hlavní silnice z Ribeira Grande do Nordeste. Hned u odbočky je velké parkoviště, ze kterého se během chvilky dostanete až na vyhlídku. Nebo můžete jet až k vyhlídce, kde naleznete druhé parkoviště. Je zde záchod, spousta koček a samozřejmě hezká vyhlídka. Není tu prostor ani vybavení na grilování. Na Facebooku nalezenet stránku, na které lidé dávají fotografické vzkazy, že zde byli. Mě přijde fotogenická a vždy se zde rád zastavím.

Miradouro do Ilhéu de Rosto de Cão

V São Roque, hned vedle Ponta Delgada je jedna z příjemných vyhlídek na jižním pobřeží. Parkování u této vyhlídky je dost komplikované. V blízkosti je jakási točna s několika málo místy a pořád obsazená. Najít zde místo je o štěstí. Nicméně vyhlídka za trochu starostí s parkováním stojí. Zaparkovat se dá na větším parkovišti u Forno da Cal - nejspíše staré pevnostní pozorovatelně s nějakým uzavřeným podzemím, ze které je také vyvýšený výhled - a projít po nábřeží a pak městem k výše zmíněnému parkovištítku u vstupu na vyhlídku. Nebo vyhlídku kousek přejet a zaparkovat na parkovišti podél nábřeží, a vrátit se zpět městem k vyhlídce.

Samotná vyhlídka je na skále, útesu, ze kterého místní často rybaří ze šikmé skály na jejímž vrcholu je plocha plná aloe vera, která v prosinci moc hezky kvete. Ano přiložené fotografie jsou z konce prosince, kdy bylo i na koupání. Je odtud výhled na samotný útes, na město São Roque a také na přístav v Ponta Delgada.

Útes také můžete vidět z neoznačené vyhlídky která je přístupná ulicí Bairro do Terreiro, odbočky k oceánu před parkovištěm u Miradouro do Ilhéu de Rosto de Cão.

Ponta dos Caetanos

Malá vyhlídka Ponta dos Caetanos kousek od Praia do Pópulo je přístupná úzkou uličkou s parkovištěm a kamenným posezením. Z obou stran jsou fotogenické skály, je zde klid a směrem k Ponta Delgada je vidět do staré zahrady s dlouhými chodníky a hlubokými vyzděnými prostory pro chráněné pěstování mnou neidetinfikovaného stromu. Zahrada je řádně zarostlá a netuším nakolik přístupná. V zadní části zdi je otevřený vchod. Všiml jsme si, že některé vyhlídky slouží místním pro oddych či svačinku v autě.

Miradouro do Navio

Vyhlídka Miradouro do Navio leží v městečku Capelas a je plynule spojena s vyhlídkou Miradouro das Capelas a vyhlídkou Miradouro das Pedras Negras. Zaparkovat lze na dvou větších parkovištích nebo v blízkém okolí a všechn y tři vyhlídky projít najednou.

Miradouro do Navio sestává z lodi zazděné nad zálivem, ze které je úžasná vyhlídka na okolí. Jsou odtud vidět i další dvě vyhlídky. Pod vyhlídkou je prostor na piknik a grilování, ale není zde, krom altánků, moc stínu. Pod vyhlídkou se lze cestou dostat až k oceánu, ale je to obtížnější cesta. Nenašeli jsme zde záchody, ale ty naleznete kus níže u koupání u Poços Old Whaling Station Ramp.

Maják Farol do Arnel

Maják Farol do Arnel je další vyhlídkou a taky místem kam je vidět ze dvou vyhlídek. Nalezenet jej ve městě Nordeste a důrazně doporučuji dbát upozornění cedule o 35% klesání silnice k majáku. Před majákem je totiž cesta třikrát vražedně zahnutá a výjezd nahoru autem které nemáte v ruce a s půjčovnovmi galuskami může být dost adrenalinový včetně uvíznutí (to když Vám to začne v jednom míste prokluzovat a prostě se dál nedostanete). Silnice je úzká a otočit se lze až u majáku. Lepší je zaparkovat u hlavní silnice vdle odbočky k majáku a sejít k němu pěšky. Ovšem připravte se na náročný výstup. Od majáku lze sejít ještě do rybářského přístavu.

Na východní části ostrova São Miguel, cestou z Nordeste do Povoaçao jsou dvě velké upravené a vybavené vyhlídky, které stojí alespoň za krátkou zastávku.

Miradouro da Ponta do Sossego

První na cestě je Miradouro da Ponta do Sossego s mnoha altánky k posezení a místy k vaření. Takové koutky, které pojmou lehce i větší oslavu tu jsou hned tři, navzájem od sebe dobře oddělené. Navečer jsme zde nepotkali více lidí, tentokrát zde byla, i přes pozdní hodinu, nějaká firemní oslava. Kolem vedou chozy s vyhlídkou a zcela nahoře jsou vyvýšené pozorovatelny.

Ponta da Madrugada

Druhou je vyhlídka Miradouro da Ponta da Madrugada, která poskytuje romantické posezení pod stromy s okolím porostlém mechy, evokující hvozdy z Hobita. Nechybí ani klasické altánky a prostorem na grilování a vyvýšená vyhlídka se záchodem a tekoucí vodou.

Obě vyhlídky jsou také dobré body k odpočinku po vyčerpávající cestou horním pobřežím přes Nordeste a před cestou směrem Ponta Delgada. A to především proto. že je následující silnice plná úzkých zatáček a stoupání i klesání, ve tmě ještě náročnějších. V cestě ještě město Povoaçao, které je v hlubokém údolí.

Ermida de Nossa Senhora da Paz

Je vyhlídka se sakrální stavbou nad Vila Franca do Campo. Vede k ní pohodlná silnice a leží před ní parkoviště. Je zde vyhlídkové místo, ze kterého lze vystoupat po schodech s mozaikami z tradičních keramických dlaždic s modrým zdobením – azulejos. Z horních teras je skvělý výhled na město Vila Franca do Campo i na celé pobřeží okolo. Opět je to příjemné místo k zastavení a odpočinku.

Miradouro da Ponta do Cintrão

Vyhlídka Miradouro da Ponta do Cintrão a o kousek níž ležící maják Farol do Cintrão jsou další možnou zastávkou při cestách po ostrově São Miguel. Je to zastrčená vyhlídka, kam narozdíl od nedaleko ležící vyhlídky Santa Iria, moc turistů nezavítá.

Je zde pozorovatelna pro sledování velryb a hlavně prostorný altánek s romanticky vyzděnými stěnami, ve kterých se to jen hemží místními ještěrkami, které jsou plaché, ale také velmi zvědavé a nechají se nalákat na jídlo. Výhled je odtud příjemný a pokud Vám to nestačí lze sjet ještě kousek níže k majáku Farol do Cintrão,

KONTAKT


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák

Vítejte na webových stránkách o ostrově São Miguel, patřící do skupiny Azorské ostrovy. Fotografie, postřehy a informace z mých několika cest po tomto úžasném ostrově. Stránky jsou stále ve výstavbě.