Stacks Image 178
Stacks Image 385

TIPY NA VÝLETY
VYHLÍDKY VE VNITROZEMÍ

Vyhlídky ve vnitrozemí

Vnitrozemí ostrova São MIguel nabízí také mnoho vyhlídek s úžasnými panoramatickými výhledy a hlubokými pohledy na jezera uvnitř calder. Jelikož jsou obyčejně výše položené, vyplatí se jejich návštívení plánovat podle počasí, kdy nejsou nízké mraky. Ovšem pak počítejte s více návštěvníky, kteří takového počasí využijí také.

Nejvyhlášenejší vyhlídkou je pravděpodobně Miradouro da Boca do Inferno, na které je krásně vidět, pokud se Vám zadaří počasí, Sete Cidades s oběma jezery a i dalšími calderami. Ovšem zažil jsme vyhlídku totálně zahalenou v mracích po celý den. Tedy na tuto i další vyhlídky se hodí plánovat dle počasí, kdy nejsou nízké mraky. Já jsme zde měl nejlepší počasí a výhled v prosinci.

Další vyhlídkou je Viewpoint Pico Paúl, ze které je vidět na staré akvadukty a v nižší úrovni se lze pokochat dvěma jezery Lagoa das Empadadas. Přístup je pěšky z parkování u akvaduktu nebo pro odvážnější a nebo línější lze až na horu vyjet autem. Trochu zvláštní je přístup, kdy cestou nahoru a dolu objedete obě jezera kolem dokola. Pokud jste milovníky přírody a vyhlídek, rozhodně tuto nevynechejte.

Také doporučuji neminout vyhlídku Miradouro da Vista do Rei, která je kousek od dvou předchozích, hned u opuštěného gigahotelu Monte Palace. Hotel je ruina, volně přístupná a je z jeho střechy krásný panoramatický rozhled. Výhled je směrován na jezera v Sete Cidades. okolní hory, které mimochodem poskytují zajímavý trek.

Ve střední části ostrova je vyhlídka Estação emissora do Pico da Barrosa s rozhledem na Lagoa do Fogo. Přístup je buď od města Lagoa nebo z druhé strany z Ribeira Grande. Tato druhá poskytuje další vyhlídky na Lagoa do Fogo. Z jedné z nich je výchozí bod treku kolem jezera Lagoa do Fogo. Právě tam vytvořili velké parkoviště a tak je trek hned přístupnější. Setup k jezeru je náročnější, výstup ještě horší. Ovšem nenechte si tento výlet ujít. Sice je zákaz koupání v jezeře, ale pro milovníky a fotografy ptactva je to ráj a pro ostatní výlet krásnou přírodou.

Cestou do nejvýchodnější části ostrova São Miguel, města Nordeste je zkoutí nového a starého mostu s piknikovým místem a vstupem do zahrady Jardim Botânico da Ribeira do Guilherme, která mne pokaždé lákala. Bohužel zahrada zavírá i v sezóně dost brzy a tak pokud ji chcete navštívit, musíte se vydat plánově právě sem a teprve pak pokračovat dále. Můžete výlet s pojit s koupáním v Nordeste a prohlídkou majáku.

Stacks Image 617

Cestou na Miradouro da Boca do Inferno.

Miradouro da Boca do Inferno

Jednou z nejzajímavějších a nejfotografovanějších vyhlídek je Miradouro da Boca do Inferno. Tato vyhlídka se dá snadno přehlédnout. Vjezdem je malá branka naproti které je improvizované parkoviště. Pokud se chcete projít rudou cestou lesem za praskání povrchu cesty, je to dobrá volba. Pro pohodlnější či pro úsporu času je možné brankou vjet na cestu k vyhlídce a jednoduše dojet na parkoviště kousek od vyhlídky. Cestou se zastavte ještě u Lagoa do Canário, dalšího sopečného jezera. Z parkoviště u vyhlídky vede cesta se schody. Výhled je zde opravdu fotogenický a nejen fotograf si opravdu užije. Na vrcholu je rozhled na vyhlídku a také na město Sete Cidades se spojenými jezery Lagoa Azul a Lagoa Verde, spolu s dalším jezerem Lagoa de Santiago a malé Lagoa Rasa.

Pokud nejsou nízké mraky, a tudíž je z vyhlídky rozhled, bývá vyhlídka plná turistů, kteří se vyrojí hned po snídaních. Ovšem střídání u zábradlí je velmi rychlé. Vyhlídka je opravdu panoramatická a vlasně ničím nerušená. Za horami caldery je vidět oceán.

Miradouro Pico Paúl

I tuto vyhlídku lze snadno minout. Cesta vede z hlavní silnice branou v prudkém kopci a celá cesta má prudké stouání s šířkou tak na jedno auto. Vynout se lze na ostrůvcích, kterých je dost. Cesta na parkoviště mezi dvěma jezery Lagoa das Empadadas vede okolo jednoho z nich, stejně jako návratová, ovšem po druhém břehu. Přístup je možný také pěšky z parkování u akvaduktu. Okolí jezer je uravené, jak je na Azorech zvykem. Cesta na vyhlídku vede dál do dalšího prudkého stoupání kolem kopce s další zastávkou u jezera Lagoa Rasa (stejné jméno jiné místo než u předchozí vyhlídky). Pokud vystoupáte až na vrchol, budetě odměněni nádhernou panoramatickou vyhlídkou na ostrov a aquadukty.

Miradouro da Vista do Re
a hotel Monte Palace

Cestu na vyhlídku Miradouro da Vista do Rei lze spojit s návštěvou opuštěného gigahotelu Monte Palace. Hotel je ruina, volně přístupná a je z jeho střecha krásný panoramatický rozhled. Výhled je směrován na jezera v Sete Cidades. okolní hory, které mimochodem poskytují zajímavý trek. Samotná vyhlídka poskytuje romantický rozhled na jezera u Sete Cidade.

Jardim Botânico da Ribeira do Guilherme

Při cestě do Nordeste po severní silnici se lze zastavit v botanické zahradě Jardim Botânico da Ribeira do Guilherme, u které je zachovalý starý most, křížící se s novým mostem, parkoviště a piknikové místo. Bohužel zahrada zavírá dost brzy a tak se mi zatím nepodařilo ji navštívit a znám jen okolí před vstupem. Nicméně podle fotografií z internetu jde o zajímavé místo.

Vyhlídka u Estação emissora do Pico da Barrosa

Na jezero Lagoa do Fogo je výhled hned z několika vyhlídek cestou od Ponta Delgada. Nejzajímavější a také nejvyšší je z nich Estação emissora do Pico da Barrosa (tedy vyhlídka u vysílací stanice na hoře Pico da Barrosa). Nyní je tam již vybodováno nové parkoviště, které romantice místa trochu ubralo, ale přímo z nej se lze vydat na vrchol kolem vysílací věže. Už po cestě je nádherný rozhled na západní část ostrova a na vrcholu je 360° rozhled na celý ostrov (tedy krom toho co na východe zahalují hory).

Jezero Lagoa do Fogo je vidě tz tohoto místa v celé jeho kráse a možná Vás, tak jako nás, nalákalo na trek kolem něj. Z vyhlídky se dá dojít ještě dále na nižší bod, ze kterého je vidět na jižní pobřeží.

Další vyhlídky - tipy

Na ostrově je samozřejmě mnoho dalších menších i větších vyhlídek. Například nad Lagoa das Furnas je vyhlídka Miradouro do Pico do Ferro s výhledem na Fumarolas da Lagoa das Furnas kde se vaří tradiční pokrm Cozido. Mnoho vyhlídek potkáte přímo u cest, většinou s malým parkovacím místem, někdy i s piknikovým prostorem a přístřeškem. S dalšími návštěvami doplním další místa.

KONTAKT


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit. Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno. All rights reserved © Vítězslav Jančák


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit. Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno. All rights reserved © Vítězslav Jančák

Vítejte na webových stránkách o ostrově São Miguel, patřící do skupiny Azorské ostrovy. Fotografie, postřehy a informace z mých několika cest po tomto úžasném ostrově. Stránky jsou stále ve výstavbě.