Stacks Image 178

AZORSKÉ OSTROVY – PONTA DELGADA

Poloha

Hlavní město ostrova São Miguel je největší město na ostrově Ponta Delgada. Na západním okraji města leží mezinárodní letiště, které bude téměř se 100% jistotou vstupním místem na ostrov São Miguel.

Na Wikipedia najdete stránku s podrobnými informacemi Wikipedia - Ponta Delgada

Parkování v Ponta Delgada

Pokud nejste zrovna baťůžkáři pronajmete si na letišti auto. Parkování mi přišlo vcelku volné, rozumějte nesetkal jsem se s problémy. Tedy až na jednu zkušenost s parkovacím automatem v Ribeira Grande a jednu s vjezdem na parkovišti u jezera ve Furnas, ale o tom jinde.

V samotném městě Ponta Delgada se dá parkovat velmi dobře zdarma. Ale je nutno počítat s tím, že je to největší město na ostrově, a tudíž nejlidnatější s největším počtem aut. Takže ve špičkách je lepší hledat lehce odlehlé parkoviště a ten kousek do centra dojít. Ostatně tím lépe město poznáte a třeba narazíte na nejednu hezkou uličku či zajímavý krámek.

Ubytování v Ponta Delgada

Opět je nejjednodušší hledat na www.booking.com, kde je v Ponta Delgada opravdu velký výběr od hotelů až po domy k pronájmu. Jelikož je to nejdůležitější oblast na ostrově je také ubytování nákladnější než jinde. Osobně bych přímo ve městě bydlet nechtěl. Ten kousek si vždy dojedu, když budu chtít. Ale pokud se nechcete po ostrově moc pohybovat nebo si auto pronajmout jen na některé dny, je to volba skvělá.

Stravování a nakupování

Ve městě je dostatek krámečků, obchůdků, marketů i nějaký ten obchodní dům včetně velkého obchodního centra. Také je zde velká tržnice, kterou se však teprve chystám navštívit. V určité dny zde lze nakoupit veškerou možnou rostlinou produkci ostrova. Včetně ananasů, melounů nebo moc dobrých místních banánů.

Jelikož hodně cestujeme a šetříme časem, nakupujeme nejvíce v marketech Continente a Solmar, který má i síť menších krámků všude po ostrově, a jíme na piknkových místech, kterých je po celém ostrově opravdu mnoho. Nemám tak větší zkušenosti s restauracemi a podobným stravováním.

Stacks Image 581

Zajímavosti a turistická místa

Hlavními místy k výletů a poznávání v Ponta Delgada patří samozřejmě přístav s marínou, kde v sezóně kotví na čas i obří výletní lodě, ke kterým se lze díky obří tribuně s panoramatickým průhledem dostat velmi blízko. Nábřeží i přístaviště je hezky upravené a stojí za malou procházku. Hned přes silnici naleznete asi nejstarší obchodní dům na São Miguel a spostu krámků včetně dealera Škodovky.

U maríny je také komplex s turistickými agenturami, které Vás vyvezou, za ne zrovna levný peníz, na pozorování velryb, delfínů a dalším mořských tvorů, nebo umožní mnoho dalších aktivit na oceánu či pevnině. Výlety se skútry, čtyřkolkami a Jeepy nevyjímaje. Pro pozorování velryb, potažmo delfínů je dobré naplánovat nejvhodnější období. Skladba druhů a hlavně počet (na kterém závisí pravděpodobnost toho, že něco opravdu uvidíte) se neustále mění. Nejvhodnější je proto jarní období.

Z nábřeží se dostanete ma náměstí s branou Portas da Cidade, která byla vstupem do města. Kdysi totiž byl přístav přímo na místě současného náměstí, které je nyní již zavežené a zastavěné. Toto považuji za takový výchozí bod pro poznávní města.

Zajímavé je jistě navštívit kostely, to však není nic pro mě a tak jsem se tomuto potěšení vyhl. To však nemusí platit pro vás. Malebné je náměstí před radnicí, je přilehlé hned k levé straně náměstí s Portas da Cidade. Malou procházkou na severozápad se lze dostat do moc hezkého parku Jardim Botánico Antonio Borges s volným vstupem, kde jistě strávíte nějaký čas hezkou procházkou a menším piknikem. Mimochodem hned vedle tohoto parku je bezplatné velké parkoviště, pokud byste byli línější povahy.

V Ponta Delgada leží vícero parků, některé s volným vstupem, některé se vstupným, které stojí za navštívení. Bohužel zatím nemám osobní zkušenost a tak jen předávám informaci o tom, že to tak je.

Pokud jste mobilní, tak doporučuji trochu odlehlejší atrakci na severu Ponta Delgada, hned vedle místní dálnice, a to návštěvu Gruta do Carvão – podzemních jeskyní vytvořených sopečnou činností. Je to příjemná, ochlazující, či mimo sezónu suchá, procházka pod zemí.

Když se vrátíte zpět na nábřeží máte ještě dvě možnosti. Na západní straně přístavu je stará vojenská pevnost s muzeem vojenství. Na východní straně naleznete obstojné koupaliště. Na pláž však musíte dojet kus z centra. A to jak autem, tak pohodlně i autobusem.

Koupání

Krom koupaliště u přístavu v Ponta Delgada můžete navštívit i nejbližší pláže. Tím však opustíte město Ponta Delgada, i když si myslím, že Vám to ani nepříjde, jelikož je se sousedním městem São Roque velmi provázané.

Nejbližší je maličká pláž Praia de São Roque, které se dá slušně zaparkovat, nejlépe asi přímo u kostela, který nepřehlédnete. Kousek dál pak dvě větší a příjemné pláže, oddělené starou pevností, kterou si oceán již postupně okusuje.

Jedná se o pláže Praia das Milicias a menší Praia da Pópulo. Ano tušíte správně, praia je česky pláž. Cestou z Ponta Delgada natazíte na menší parkoviště na začátku pláže Praia das Milicias, tomu se vyhněte a jeďtě až za pláž, tedy mězi dvě zmíněné pláže, kde je obrovské parkoviště bez problémů s parkováním. Tedy má zkušenost je zatím mimo nějvětší sezónu.

Na ostrově je více hezkých pláží a vlastně i koupání vůbec, znamená to však již delší cestování a tak se tomu budu věnovat v samostatné části.

KONTAKT


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák

Vítejte na webových stránkách o ostrově São Miguel, patřící do skupiny Azorské ostrovy. Fotografie, postřehy a informace z mých několika cest po tomto úžasném ostrově. Stránky jsou stále ve výstavbě.