Stacks Image 178

AZORSKÉ OSTROVY – STRAVOVÁNÍ A NAKUPOVÁNÍ

Stravování a nakupování na São Miguel

Nejdostupnějším a nejlevnějším řešením stravování je nákup v místních supermarketech Continente (podobný Kauflandu) a Solmar (asi jako Penny a často menší), či v místních krámcích. Ceny potravin jsou oproti České republice vyšší a nevystačíte si se stejným rozpočtem jako doma, ale lze si, až na výjimky, dobře vybrat. Uzeniny se omezují na několik salámů a klobás, většina je však chouriço (chorizo) a morcela (něco na způsob našeho krvavého jelita, ale chuť je fakt divná, taková blátivá, stejně jako její konzistence). I když záleží od koho je, na večeři jedné místní rodině ji opékali a byla dobrá. Se sýry je to mnohem lepší a lze zakoupit mnoho místních velmi dobrých sýrů. Máslo je dobré a oproti našim zvyklostem velmi slané, lze však nalézt i méně slaná másla, je třeba číst popisky. Velký výběr je v ovoci a zelenině. Velká část produkce je domácí a například místní zelené banány nevypadají nic moc, ale jsou velmi chutné. Zrovna tak místní hrušky, melouny, avokádo či ananasy. Ceny se mění podle sezóny.

Pečivo zde zastupují toustový chléb a nasládlé placičky v několika velikostech, které jsou kupodivu dobré i naslano se sýrem či salámem. Dále různé chleby a mnoho dalších houstiček, často nasládlých. Opravdového sladkého pečiva je velký výběr a je odlišné od našich zvyklostí. Z mléčných produktů zde skoro nenajdete klasické jogurty a smetanu, tvarohu jsme si nevšimli, naopak mléčných nápojů, ve velmi pestré nabídce chutí, a v balení ve stylu Actimel (jen mnohem chutnější) zde naleznete spoustu. Náhradou jogurtů mohou být také želatinové pochoutky mnoha příchutí, pro nás často exotických.

Zmínit musím také maso. Ano, je tu velký výběr ryb a dalších mořských živočichů a plodů, včetně obřích nasolených ryb. Ovšem je tu také maso, které koupíte běžně v marketu, z místní produkce – stále zelené pastvy na kopcích – které je velmi chutné a doporučuji zkusit grilování tohoto masa například na jedné z mnoha skvělých vyhlídek, které jsou vesměs vybaveny grily. Já jsem z místního mletého masa dělal hamburgry a byly takříkajíc "k užrání". Je to pravdu šok oproti masu, které se prodává u nás v marketech, které často nemá ani chuť masa. Také boloňské špagety byly díky tomuto masu úžasně chutné.

  • Stacks Image 600
  • Stacks Image 603
  • Stacks Image 606

Na výběr je mnoho dobrých slazených nápojů, velmi dobré sirupy, které se používají i na vytváření nanuků a výběr vod. Samozřejmě zde koupíte i místní čaje, v obchodech nejčastěji z plantáže Chá Gorreana, která vyrábí i čaj balený v sáčcích. Pokud však chcete nakupovat čaj, je nejvýhodnější spojit nákup s návštěvou jedné ze dvou čajových plantáží. V obou Vás rádi přivítají a dají Vám zdarma svůj čaj ochutnat.

Lze zakoupit i dobré víno pěstované na azorských ostrovech. Kupodivu nalézt v marketu místní víno bylo obtížnější, než jsem čekal. Zde se mi osvědčilo nakupovat v menších krámcích, kde byl i širší výběr a dokonce za nižší cenu.

Pokud musíte řešit bezlepkovou dietu, je zde dobrý výběr potravin za rozumné ceny. Například bezlepkový toustový chléb je levnější než u nás předražené bezlepkové pečivo a navíc je chutný.

Ke stravování mám několik zajímavostí. Čajové plantáže jsem již zmínil a čaj z nich je opravdu lahodný. U nás dáváme přednost produkci z Chá Porto Formosso. Dále lze v Sao Roque navštivit skleníky kde se pěstují ananasy a spojit tak nákup čerstvého ananasu a seznámení se s procesem pěstování ananasu. Ve Vila Franca do Campo je kousek od mariny cukrárna s vyhlášenou místní verzí cheescake v podobě malých chutných dezertů (dost sladkých) a přímo od zdroje (ne jako pro turisty trvanlivě balené všude po ostrově). A v Ponta Delgada je například kousek od Portas da Cidade (městská brána) prodejna velmi dobrých sýrů, a není zde jediná.

A když už jsme u mlsání. Po celém ostrově lze zakoupit velmi lahodné a levné ananasové a jahodové nanuky. Doporučuji především ten ananasový, je to opravdu osvěžující a chuťový zážitek, plný kusů ananasu. Zajímavostí může být, že ananasový nanuk od stejné firmy, prodávaný v českém řetězci, který jsme objevili náhodou po našem příjezdu, je stejně drahý, ale rozdíl ve složení je děsivý. V tom prodávaném zde na kousky ananasu nenarazíte a lahodná chuť se nějak vytratila.

S restauracemi nemám bohaté zkušenosti. Navštívili jsme pouze nějaké kavárny, kde jsme měli nápoje, dortík či nejaké obložené pečivo. Při první cestě jsme neměli čas se nekde stavit na oběd či večeři, respektive když jsme to zkusili, tak vždy v nevhodný čas a při druhé to s dětmi nebylo ani zapotřebí. Mám však již zkušenost s rybí restaurací přímo u přístavu ve Vila Franca do Campo, kde jsme měli úžasně chutný steak z mečouna s vařeným bramborem ve slupce, velmi chutný čerstvý zeleninový salát, pečené kuře s hranolky a čerstvý sýr. Cena tohoto oběda byla 45 € včetně nápojů. Dalším místem, kde jsme jedli, byl Burger King. Ceny za chutné burgery s hranolky a nekonečným nápojem byla cca 4–7 €, nabídce byly i nějaké dražší burgery. Rychlé občertvení v podobě sendviče nebo burgeru kdekoliv po ostrově bylo od 1,50 €. Úroveň takových občerstvení se různí, stejně jako u nás a někde jsem opravdu ani neměl chuť si něco dát. Další možností je nákup grilovaných kuřat a různých příloh (ochucená/neochucená rýže, různé pečené brambory, případně i omáčky) například v malých prodejnách Solmar, rozesetých po ostrově.

KONTAKT


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit. Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno. All rights reserved © Vítězslav Jančák


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit. Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno. All rights reserved © Vítězslav Jančák

Vítejte na webových stránkách o ostrově São Miguel, patřící do skupiny Azorské ostrovy. Fotografie, postřehy a informace z mých několika cest po tomto úžasném ostrově. Stránky jsou stále ve výstavbě.