Stacks Image 178

AZORSKÉ OSTROVY – STRAVOVÁNÍ A NAKUPOVÁNÍ

Stravování a nakupování na São Miguel

Na ostrově São Miguel se můžete spolehnout na komfort pevniny. Je zde dostatek restaurací a obchodů. Můžete se stravovat běžně podle svých nároků, zvyklostí či potřeb.

Na ostrově naleznete mnoho restaurací, bufetů a stánků. Doporučit mohu skvělou restauraci Estrela do Mar ve Vila Franca do Campo s výhledem na přístav, a cukrárnu s místní sladkou specialitou, cheescake Queijadas do Morgado, hned v ulici nad marínou. V Ribeira Grande jsme byli zataženi místním do "bufetu" A Merenda, kde byla spousta dobrého jídla. Bohužel, díky našemu způsobu dovolené, nemohu v restauracích více poradit. Dostal jsem pár tipů na rybí restaurace, ale nebylo kdy je vyzkoušet. Obyčejně je naleznete u přístavů i v menších městech, jako třeba v městečku Moinhos v ulici nad pláží.

Druhou možností je rychlé občerstvení. Z rychlého občerstvení doporučuji ochutnat kukuřici vařenou ve vodě vyvěrající ve městě Furnas. Stánek, kde mají vařenou kukuřici a občas i teplé jedlé kaštany, naleznete u vjezdu na parkoviště u Caldeiras. Tuto specifickou chuť jinde těžko ochutnáte.

Velký výběr burgrů a podobných pochutin naleznete na promenádě u přístavu v Ponta Delgada. Osobně jsme vyzkoušeli Buger King v Modelo Continente Faja de Baixo, kde byly vždy ve skvělé kvalitě a bez front. Naproti tomu Burger King v obchodním domě Atlántico nestály za moc, byly mokré a ne moc hezké. Zato zde funguje Pizza Hut a další občerstvení, kde si dobře vybere i vegan.

V malých obchodech Sol Mar, které naleznete většinou v městečkách či na okraji města, lze nakoupit čerstvá jídla. Například skvělou ochucenou rýži, grilované kuře, různá masa a další. Snadno tak pořídíte plnohodnotné jídlo cestou, a sníte si ho například při západu slunce na vyhlídce. Vyzkoušeno za Vás. Doporučit mohu například SolMar v Capelas.

Třetím způsobem stravování je nákup potravin sebou. Nejdostupnějším a nejlevnějším řešením stravování je nákup v místních supermarketech Modelo Continente (podobný Kauflandu) a Sol Mar (asi jako Penny a často menší), či v místních krámcích. Ceny potravin jsou oproti České republice vyšší a nevystačíte si se stejným rozpočtem jako doma, ale lze si, až na výjimky, dobře vybrat.

  • Stacks Image 600
  • Stacks Image 603
  • Stacks Image 606

Uzeniny se omezují na několik salámů a klobás, většina je však chouriço (chorizo) a morcela (něco na způsob našeho krvavého jelita, ale chuť je fakt divná, taková blátivá, stejně jako její konzistence). I když záleží od koho je, na večeři u jedné místní rodiny ji opékali a byla dobrá. Se sýry je to mnohem lepší a lze zakoupit mnoho místních velmi dobrých sýrů. Doporučuji čerstvé sýry a uleželé minibochníky (měli jsme sýr z ostrova Pico s názvem Picaroto), které uvnitř tečou, a jak jsme zjistili později, servíruje se odkrojený nahoře a namáčí se do něj pečivo). Máslo je velmi dobré a oproti našim zvyklostem velmi slané, lze však nalézt i méně slaná másla, je třeba číst popisky.

Velký výběr je v ovoci a zelenině. Asi většina produkce je domácí a například místní zelené banány nevypadají nic moc, ale jsou velmi chutné. Zrovna tak místní hrušky či avokádo (které jsme si v jednom z ubytování sbírali přímo ze stromu). V sezóně jsou zde skvělé melouny, koupit je můžete například u silnice nad pláží Prai do Pópulo přímo od místního pěstitele. A zapomenout nelze na anansy. V Pineapple Plantation A Arruda si můžete prohlédnout celý postup pěstování ananasů, zakoupit nejčerstvější ananasy a spoustu pochutin z něj (včetně likérů) a vybrat si i z velkého množství šperků, předmětů z korku a dalších turistických lákadel.

Pečivo zde zastupují toustový chléb a nasládlé Bolos Lévedos (trochu kobliha, trochu placka) v několika velikostech, které jsou kupodivu dobré i naslano se sýrem či salámem. Dále různé chleby a mnoho dalších houstiček, často nasládlých. Opravdového sladkého pečiva je velký výběr a je odlišné od našich zvyklostí. Z mléčných produktů zde skoro nenajdete klasické jogurty a smetanu, tvarohu jsme si nevšimli, naopak mléčných nápojů, ve velmi pestré nabídce chutí, a v balení ve stylu Actimel (jen mnohem chutnější) zde naleznete spoustu. Náhradou jogurtů mohou být také želatinové pochoutky různých příchutí, pro nás často exotických.

Zmínit musím také maso a ryby. Ano, je tu velký výběr ryb a dalších mořských živočichů a plodů, včetně obřích kusů nasolených ryb. Ovšem je tu také maso, které koupíte běžně v marketu, z místní produkce – stále zelené pastvy na kopcích – které je velmi chutné a doporučuji zkusit grilování tohoto masa, například na jedné z mnoha skvělých vyhlídek, které jsou vesměs vybaveny grily. Já jsem z místního mletého masa dělal hamburgry a byly takříkajíc "k užrání". Je to pravdu šok oproti masu, které se u nás prodává běžně, které často nemá ani chuť masa. Také boloňské špagety byly díky tomuto masu úžasně chutné.

Na výběr je mnoho dobrých slazených nápojů, velmi dobré sirupy, které se používají i na vytváření nanuků, a široký výběr vod. Samozřejmě zde koupíte i místní čaje, v obchodech nejčastěji z plantáže Chá Gorreana, která vyrábí i čaj balený v sáčcích. Pokud však chcete nakupovat čaj, je nejvýhodnější spojit nákup s návštěvou jedné ze dvou čajových plantáží. V obou Vás rádi přivítají a dají Vám zdarma svůj čaj ochutnat.

Lze zakoupit i dobré víno pěstované na azorských ostrovech. Kupodivu nalézt v marketu místní víno bylo obtížnější, než jsem čekal. Zde se mi osvědčilo nakupovat v menších krámcích, kde byl i širší výběr a dokonce za nižší cenu.

Pokud musíte řešit bezlepkovou dietu, je zde dobrý výběr potravin za rozumné ceny. Například bezlepkový toustový chléb, je levnější než u nás předražené bezlepkové pečivo, a navíc je chutný.

Ke stravování mám několik zajímavostí. Čajové plantáže jsem již zmínil a čaj z nich je opravdu lahodný. U nás dáváme přednost produkci z Chá Porto Formosso. V Ponta Delgada je například kousek od Portas da Cidade (městská brána) prodejna velmi dobrých sýrů, a není zde jediná. V Ponta Delgada je také velké tržiště Mercado da Graça s nabídkou ovoce, zeleniny a prodejnou sýrů a vín.

A když už jsme u mlsání. Po celém ostrově lze zakoupit velmi lahodné a levné ananasové a jahodové nanuky. Doporučuji především ten ananasový, je to opravdu osvěžující a chuťový zážitek, plný kusů ananasu. Zajímavostí může být, že ananasový nanuk od stejné firmy, prodávaný v českém řetězci, který jsme objevili náhodou po našem příjezdu, je stejně drahý, ale rozdíl ve složení je děsivý. V tom prodávaném zde na kousky ananasu nenarazíte a lahodná chuť se nějak vytratila.

KONTAKT


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák


Líbí se Vám některá z mých fotografií? A chtěli byste ji v tištěné podobě? To mne velmi těší a nejlepší je napsat mi na e-mail. Děkuji.

Případně mne můžete podpořit darem přes PayPal.


Pokud byste rádi použili mé fotografie (či další části tohoto webu vč. textů) k nějakému účelu, kontaktujte mě a můžeme způsob a podmínky užití domluvit.

Vemte na vědomí, že užití, bez mého výslovného souhlasu, je porušení autorského zákona a podle toho by s tím bylo nakládáno.

All rights reserved © Vítězslav Jančák

Vítejte na webových stránkách o ostrově São Miguel, patřící do skupiny Azorské ostrovy. Fotografie, postřehy a informace z mých několika cest po tomto úžasném ostrově. Stránky jsou stále ve výstavbě.